AMERIČTÍ BOHOVÉ 3: OKAMŽIK BOUŘE
Stejně, jako u prvnich dvou knih, je i ta třetí složena z celkem devíti sešitů, které jsou zdobené krásně nakreslenými obálkami. Autoři jsou také naštěstí stále stejní, což je pro mě dosti zásadní, jelikož je jejich rukopis nezaměnitelný. Je pro mě téměř vždy zklamáním, když se v průběhu jedné série střídají autoři, a mám na mysli jak scénáristy tak kreslíře. Uctívaje svého oblíbeného boha Radegasta popíjením jeho čepované dvanáctky (do PETky a pěkně donesené domů, takže na mě nemusíte donášet) se dávám s velkým očekáváním do čtení.
Středa, otec veškerenstva, je mrtvý. Demonstrativně jej zabili na konci druhé knihy noví bohové. Stín byl vytržen z pohodového života v maloměstě a z vazby ho museli dostat staří známí. Středova smrt dala spoustu věcí do pohybu. Staré bohy to pořádně dopálilo a přislibují svou pomoc v okamžik bouře. V pomyslném středu Ameriky, na neutrální půdě, ze které mají obě strany hrůzu, se staří a noví bohové sešli, aby si předali jeho tělo. Během podivného pohřebního rituálu svého šéfa je Stín přivázán k monumentálnímu stromu a vyhladovělý po několika chvílích upadá do letargie. Podivné psychadelické sny v jeho případě již nejsou žádným překvapením a jsou poměrně zásadní součástí celého příběhu.
Děj nabírá grády, spoustu věcí se vysvětluje a konečně dávají smysl. Dozvídáme se i tajemství o původu Stína a proč je vlastně tak moc důležitý. Svou zásadní roli si zahraje i jeho zombie žena Laura. Objevuje se zde spousta zvratů a čtení ubíhá jedna báseň. Poukazuje se zde na falešnost, důležitost, ale i banálnost určitých věcí, které mohou pro někoho působit zásadně. Pokud čtenář chce, umí si zde najít prostor k přemýšlení. V tomhle má Gaiman neuvěřitelný talent. Čtení ubíhá až nečekaně rychle a sotva se nadám, jsem na konci.
Třetí kniha je co do kvality kresby i vyprávění stejná, jako ty první dvě. Není tomu tedy co vytknout. Gaimanovi a Russellovi to společně prostě šlape. Vím, že se sice opakuji, ale opakování je otec nudnosti? Už nevím. Pozvolna vyprávěný příběh dospěl do svého konce a upřímně si přiznejme, že nejvíce mě zajímalo, jestli se Černobog konečně dočkal a mohl rozmáznout Stínovu palici palicí. A věřte, že k němému úžasu všech zúčastněných vám to neřeknu. Z jednoho románu vznikly tři komiksové knihy, ale narozdíl od Hobita, kde z jedné knihy udělali tři neverending filmy, to u Amerických bohů funguje. Do toho Hobiti, pusťte se do mě. Zpátky ale k bohům, jedná se o skvěle zpracovanou komiksovou sérii, která se kompletně zařadila mezi mé nejoblíbenější komiksy. Děkuji autorům, že si dali tu práci s předěláním do grafického románu.
Filip
Komiks se v roce 2021 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :)
Sledovat nás můžete na našem facebooku