FANTASTICKÁ ČTYŘKA: KRUH SE UZAVÍRÁ
Víte co je lepší, než zažít fantastickou trojku? No přece Fantastická čtyřka! Pro mě a pro všechny ostatní, kteří nikdy nezažili ani jedno, tady máme aspoň komiks s touto tematikou.
Řeč je samozřejmě o superhrdinském týmu z produkce Marvel, který vytvořil samotný Stan Lee společně s Jackem Kirbym. My se však podíváme na převyprávěný příběh z pera famózního kreslíře Alexe Rosse. Když mi kniha s podtitulem Kruh se uzavírá přišla, byl jsem zprvu lehce překvapen její velikostí, neb jsem se předem neinformoval. Knížka má sice málo stránek, takže je tenoučká, ale i formátově je menší, než bych čekal. Jinak je zpracování pěkné, komiks je plnobarevný a v pevné vazbě. Tak schválně, co děj.
Mister Fantastic, Invisible Woman, Human Torch a The Thing, přesně tohle je složení Fantastické čtyřky, kdyby někdo nevěděl, tak hned zpočátku nám je autor ve zkratce představí. The Thing si dopřává tradiční noční svačinku, zprvu ho vyruší jen zevlující Johnny Storm, když v tom je po noční idylce i sendviči. Nečekán a nezván se v jejich zdánlivě neproniknutelném baráku objeví zvláštní týpek. Thingův stalker, který jej kdysi napodoboval a pak jej pohltila negativní zóna. Borec se už nehejbá, akorát z něho začne vylézat nespočet jakýchsi vetřelců, a ano opravdu to vypadá jako štěňata od filmového Vetřelce. No fantastická partička měla rušnou noc. O co tu ale vlastně jde?
Aby předešli globální hrozbě, přesunou své čtyři superzadky do negativní zóny a zkusí vyřešit problém přímo u zdroje. Škoda, že podobně nepřemýšlí více lidí, třeba například naši politici. Vraťme se k našim komiksovým hrdinům, kteří se snaží hledat zdroj těch vetřelců a tápou, kdo za tím může stát. Vcelku hned si je však najde tento záporák sám a na řadu přicházejí stránky jako na LSD. Všechno se hemží barvičkami a všichni jsou zmatení jak Brňák v metru. Ale že to je solidní jízda, jak na horské dráze v Energylandii! Ve svých, chvílemi nelogických, toulkách po negativní zóně narazí na pozitivní planetu, kde je čeká velké překvapení. Sice celkový děj není moc logický a sourodý, ale závěrem nám Reed předloží hlubokou myšlenku, nebo se o to alespoň pokusil.
Knížka by si zasloužila velký formát, aby kresba Alexe Rosse více vynikla. K obrazové stránce není opravdu jinak co dodat a je vidět, že Alex ví moc dobře, co dělá. Po scenáristické stránce je to trochu jednodušší, až chvílemi primitivní, alespoň některé konverzace působí až zbytečným dojmem. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o předělávku starého díla, tak se není vlastně čemu divit, jelikož kdysi byl takovýto způsob vyprávění komiksu běžným. Kniha je tedy rozhodně vhodná i pro mladší čtenáře. My starší si to ale taky užijeme, a to především kvůli několikrát zmiňované kresbě. Lze to trochu vnímat i jako takový artbook. Takže pro milovníky klasiky a precizní kresby to je ideální komiks.
Filip
Sledovat nás můžete na našem facebooku