FARMA ZVÍŘAT
Ty svině! Ale ne, to nebylo na vás, čtenáře. Já jen, že ta prasata ve vedení podělají, co se dá. Ale nemám na mysli ani naši vládu. Budeme se věnovat opravdovým zvířátkům.
Kdo by neznal George Orwella. Už jsme tady měli komiksové zpracování jeho nadčasové knihy 1984 a dočkalo se i další jeho, tentokrát satirické dílo s názvem Farma zvířat. Komiks vyšel v pěkném větším formátu a v pevných deskách a o adaptaci se postarala francouzská dvojice Rodolphe a Patrice Le Sourd. Příběh inspirovaný v nedalekém SSSR, ve kterém jsou lidské postavy ztvárněny nejrůznějšími zvířátky. Tak vemte děti, pohodlně se usaďte a čtěte.
Jednou takhle v noci zosnuje prase Major plán na vzpouru proti lidem, proti jejich farmáři. Vnukne všem svou myšlenku a radši zemře. Do čela vzpoury se postavila prasata, která uměla číst, psát a motivačně žvanit. No úplně jako Marcus Revolta, akorát ten pravděpodobně neumí číst a psát. A tak jednoho dne, za zpěvu písně Zvířata Anglie, vyhnala lidi pryč z farmy. Zbavila se všech lidských věcí, přejmenovala farmu a sestavila sedm přikázání animalismu. Zvířátka makají, prasata v čele s Cézarem a Leonem velí. Ty svině si postupně přivlastňují to nejlepší a pofiderně to odůvodňují. Jednohlasně si odhlasovávají zvýšení platů, a tak podobně, však to znáte.
Cézar si v mezičase vychoval svá KGB štěňata a vyhnal Leona, který chtěl postavit mlýn. Jedna klisna zdrhla. Zvířátka úspěšně odrazila útok lidí a Cézar se rozhodl postavit mlýn. No jak u blbých. Nejvíc oddřel kůň Boxer, no makal jako kůň. Jak šel tak čas, docházely na farmě potřebné věci, a tak se prasata rozhodla kšeftovat s lidmi. Opět si to obkecala. Začala se měnit zvířecí přikázání. Prasátka začala chlastat, vařit si pivo, trestat smrtí zvířata, která se snažila jim postavit, a tak dále. Až začala chodit po dvou a paktovat se s lidmi. Zvířata už skoro zapomněla, že za farmáře to bylo lepší, ale bála se o tom mluvit, aby neskončila potrestána. Ale že ta vzpoura zprvu vypadala jako skvělý nápad. Vždycky může být hůř.
Svině vládnou světu a ovečky tupě bečí do rytmu. Takto to bylo, je a bude. Orwell dokázal skvělým způsobem zpracovat realitu, která sice byla inspirována bývalým Sovětským svazem, ale praktiky a ideologie uvedené v knize platí i v dnešní společnosti. K ději tedy není vesměs co dodat, již původní knihu jsem zbožňoval. Komiks je jasně a účelně zpracován a hezky nakreslen. Vyobrazuje všechny důležité nejen zvířecí okamžiky s pěkným důvtipem a důrazem na okolnosti. Komiks myšlenku předá, ale na původní knihu to úplně nemá. Nečetl-li někdo původní Farmu zvířat, okamžitě to napravte alespoň tímto grafickým zpracováním. Stojí to za to a nesmí se na takové knihy zapomínat. Aneb všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.
Filip
Sledovat nás můžete na našem facebooku