MARVEL 1602

19.09.2022

Tak se mi zdá, že nám ty Legendy Marvel přibývají jako na běžícím páse, vždyť je to sotva pár týdnů, co jsem přečetl výborného Thora a jen chvíli před ním epického Visiona. Můj redakční kolega Filip, který se zase pustil do série Legend DC, to vnímá podobně. O kvalitní superhrdinské komiksy prostě není nouze a je opravdu záslužné, že se vydavatelství Crew rozhodlo vydat zásadní komiksy Marvel a DC, které u nás buď nikdy dříve nevyšly, nebo jsou už delší dobu vyprodány.

Fanoušci marvelovských komiksů určitě nemohli přehlédnout, že u nás 1602 už dříve vyšlo v Ultimátním komiksovém kompletu a stalo se jedním z těch nedostupných a ceněných kousků, aby se následně vydavatelství Crew rozhodlo vydat svou verzi a aktuálně ještě druhou, v rámci série Legend Marvelu. No, čert aby se v tom vyznal. "Šestnástsetdvojka" se svým zpracováním samozřejmě neliší od ostatních knih ze série Legendy Marvel. Opět tady máme bytelnou publikaci v pevné vazbě s přebalem a stylovou ilustrací na obálce. Hřbet vám samozřejmě bude v knihovničce lícovat s ostatními Legandami. Ale to není vše, potěšila mě i třicetistránková nálož bonusů, včetně opravdu zajímavých ukázek ze scénáře a skic. Tomuhle říkám luxusní vydání, které si obhájí i svou ne úplně nízkou cenu.

Všechno nasvědčuje tomu, že Neil Gaiman dostal opravdu volnou ruku v tom, jak k hrdinům z komiksového světa Marvel přistoupí. Tahle kniha díky svému zasazení nezapadá do žádné série, podobně jako třeba v případě dalšího kultovního komiksu Starej dobrej Logan se jedná o alternativní vesmír. Vy během čtení v podstatě můžete, nebo spíš musíte zapomenout na všechny ty originy a eventy, kterými si tento svět prošel. Začátek sedmnáctého století a konec vlády královny Alžběty, tady byste určitě nečekali doktora Stephena Strange a Sira Nicholase Furyho. A nezačínáme zrovna zvesela. Ke královně se dostávají zprávy o tajemných bouřích a zemětřeseních, které sužují Anglii a nejspíše i zbytek světa. Vše nasvědčuje tomu, že se blíží den velkého zúčtování.

Chvíli mi trvalo, než jsem přišel na chuť specifické kresbě Andyho Kubrta a podobně jsem to měl nedávno u skvělého Wolverina: Zrození, který má mimochodem velmi podobnou atmosféru. Právě kresba je ale nakonec nejsilnější stránkou, společně s Gaimanovým stylem vyprávění a v podstatě neomezené volnosti při práci se známými postavami. Občas nás čeká jen drobné pomrknutí, jiné postavy si svou alternativní historickou podobu užijí do sytosti. Někdy vám zase bude chvíli trvat, než to secvakne. "Ale, ale, vždyť to je přeci...!" Jasně, ve chvíli kdy nám Carlos Javier představuje své studenty z výběrové školy, pohybujeme se dost blízko jakési parodii a věřím, že podobné scény spoustě čtenářů vykouzlí úsměv na tváři. Nečekejte ale žádnou komedii, celkově kniha hraje spíše na vážnou a čím víc se blížíme ke konci, i temnější notu.

Velmi originálně pojatý a uzavřený příběh, který není vázaný žádnými zaběhlými superhrdinskými dogmaty. I přes to si dovolím tvrdit, že 1602 musí potěšit i toho nejkonzervativnějšího fanouška Marvelu, a to především proto, že se jedná o skvěle nakreslený a odvyprávěný komiks.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku