NIKDYKDE
Určitě se i některým z vás občas stane, že přeženete nějakou oslavičku, nasednete na tramvaj, metro, nebo autobus (pokud vaše města a vesnice nedisponují kolejovou dopravou) a dojedete někam do neznáma, vypotácíte se z daného dopravního prostředku a zmatený jako japonský turista u orloje nevíte, kam dál. V alkoholem posilněném stavu se pro takové místo jeví jako parádní pojmenování slovo nikdykde.
Dnes recenzovaný komiks nese právě tento název, ale nepředpokládám, že bude pojednávat o mých zkušenostech z metra. Byť pod zemí se částečně děj odehrávat bude. Neil Gaiman je ne nadarmo mistr ve fantasy odvětví. Jeho romány i komiksy patří mezi nejoblíbenější a nejúspěšnější. Není proto divu, že i když udělá "jen" román, tak ten je pak často převeden do grafické podoby. V tomto případě se adaptace ujal Mike Carey, který je známý hlavně díky série Mezi řádky. O fenomenální grafické zpracování se postaral Glenn Fabry, kterého jsme mohli vidět na loňském Comic-Conu. Z třídílné komiksové adaptace románu Američtí bohové jsem byl úplně načatý, takže mé očekávání od Nikdykde je vysoké. Kniha už v komiksovém zpracování u nás sice vyšla v roce 2008, ale ke mě se dostal až letošní dotisk. Zajímavostí je, že v roce vydání původního románu vznikl i televizní seriál, který dokonce knize předcházel.
V městském fantasy si zalezeme pod zem Londýna. Ze stoky vypadne na zem záhadná dívka Dvířka, která je pronásledována dvěma podivíny. Na povrchu zemském ji v zuboženém stavu najde podpantoflák a poměrně neschopný Richard, který jí pomůže a tím nasupí svou snoubenku. Kdyby jen věděl, že se mu tím obrátí život naruby. Z malé laskavosti se vyvrbí celý fantaskní příběh. Markýz s tváří tak černou, že by se na ní dalo klečet, vzal Richarda do jakési tajuplné varianty Londýna, následně se setkají se zachráněnou dívkou a z Richarda se najednou stane, pro běžné lidské obyvatelstvo, neexistující člověk, a to doslova. Nikdo na něj nereaguje, nevidí jej, neslyší a vůbec si nepřipouští jeho existenci. Asi stejně jako já jsem neviditelný pro atraktivní ženy.
Slečna Dvířka si však neschopného hrdiny všímá, ale nemají to jednoduché. Kdosi chce totiž za každou cenu její smrt. Zbytek její rodiny otvíračů jsou již povražděni. Chvíli však trvá, než se ti dva i s Markýzem, takže vlastně tři, najdou na pohyblivém trhu, kde lze mimochodem nakoupit všelijaké zhovadilosti jako v Sapě. Richard chce jen zpátky svůj starý život a Dvířka chce zase přežít a zlikvidovat své pronásledovatele, a tak si najme osobní ochranku, kterou by i prezident Zeman mohl závidět. Markýz se na chvíli od putující party trhne a bude ho to bolet, zbytek družiny si projde klášterní zkouškou a nejtěžší čeká, světe div se, na toho nejneschopnějšího. Holt dostat se k andělovi není úplně "easy business". A zrada tomu taky moc nepřidá, ale tak už to na světě i v podsvětí bývá. Kdo to celé zpunktoval, je malé překvapení na závěr.
Co vám budu povídat, je to parádní čtení, tedy hlavně pokoukání. Fabryho kresbu prostě můžu. Není to sice v celkovém hledisku taková paráda, jako Američtí bohové, ale ti byli zase roztažení do tří knih. Nikdykde si vystačilo s jednou knihou, ale ochuzeni o nic určitě nejste. Chvílemi se to možná i lehce zbytečně táhne, ale i přesto čtení poměrně rychle utíká. Na čtenáře čeká spoustu fantaskních bytostí, ať už dobrých, nebo i temných. Dočkáme se i pár vtipných momentů a absurdit, které komiks zpestří. Děj se víceméně točí kolem stejných postav a moc je nerozvíjí, rovnou je dané, jaké jsou a tak se to s nimi více méně má až do konce, tedy až na drobná vychýlení. Celkový námět je však zajímavý a fanoušci fantasy literatury to s chutí sezobnou jako puberťák Éčko na festivalu taneční hudby.
Filip
Sledovat nás můžete na našem facebooku