OBČANSKÁ VÁLKA

21.05.2021

Nechce se mi tomu ani věřit, ale shodou náhod jsem zjistil, že je tohle naše recenze č. 100. Co k tomu říct, nechci být moc sentimentální, ještě by to vyznělo trapně a to bych nerad. Škoda jen, že se toho nedožil princ Philip, ta stovka mu utekla jen těsně. Vzpomínám, jako by to bylo včera, když jsme náš blog zakládali a můj redakční kolega (taky Filip) měl už tenkrát ve své sbírce komiks Občanská válka, který aktuálně vyšel u nakladatelství Crew. Jak je tohle možné? Má snad k dispozici nějaký Hermionin Obraceč času?

Nebudu vás napínat, odpověď je prostá, komiks u nás vyšel už v roce 2014 v sérii UKK. Není to poprvé a určitě ani naposled, co se Crew rozhodla vybrat některý z populárních kousků, které se už dříve objevily v komiksových kompletech. S UKK nemám žádný problém, sám jsem si svého času občas některou z knih pořídil, ale nové vydání v edici Legendy Marvelu je přeci jen o něco vychytanější. Pevná vazba s přebalem téhle moderní klasice sluší a navíc vám pěkně zapadne vedle Wolverine: Zrození, který se v sérii objevil jako první.

Situace není pro superhrdiny zrovna přívětivá. Jejich popularita klesá a nepomůže tomu ani skupina přehnaně ambiciózních New Warriors, kteří si ukousnou příliš velké sousto a svou nevydařenou akcí vyvolají ještě větší nedůvěru v anonymní zastánce zákona v kostýmu. Takže co teď? Politici mají jasno, všichni superhrdinové odhalí svou identitu a registrují se, aby mohli dál pokračovat ve své bohulibé činnosti. Je jasné, co taková legislativa způsobí. Někdo tento návrh vítá, jako nutný vývoj, další to nemohou přenést přes své nabubřelé ego a jsou tady i tací superhrdinové, u kterých by to mohlo znamenat velké bezpečnostní riziko pro ně i jejich rodiny.

Cesta kompromisu už není možná, reforma je schválená a zatímco Iron Man se postavil do čela těch, kteří se rozhodli vystoupit z anonymity (ok, v některých případech to nebylo potřeba), tak na opačném pólu stojí Captain America, kolem kterého se postupně formuje jakýsi odboj. A vy už si určitě říkáte, že jste něco podobného viděli ve filmu Captain America: Občanská válka a já vám tady zbytečně popisuju notoricky známou zápletku. I přes to, že nejsem fanda MCU, zrovna tenhle film mi docela sednul, ale věřte, že komiks je někde jinde. Asi jako když si vezmete libovolný povedený film inspirovaný skvělým komiksem a libovolný skvělý komiks. :) Nejde jen o absenci spousty známých postav, tady se jedná opravdu o hodinky a holínky.

Mark Millar patří mezi moje nejoblíbenější scénáristy a marně hledám v paměti, který z jeho komiksů bych označil za průměrný. Ať už v Loganovi, Ultimates nebo právě v Občanské válce, se mu podařilo najít recept na perfektní marvelovku. I když, on asi nic nehledal, to jakým způsobem se staví k vyobrazení notoricky známých postav je prostě přirozeně Millarovské. A to až do úplného závěru, který popírá spoustu zaběhlých klišé. Pořád je to nenáročné čtivo, ale vtipné, drsné a strašně chytlavé. Ještě si dovolím pochválit černé pozadí za jednotlivými panely, které zdůrazňuje tu tíživost celého příběhu a vy už si musíte říkat, jestli to s tou chválou trochu nepřeháním. Žádná negativa vám tentokrát bohužel nenabídnu, takže to můžeme ukončit.

Další z odvážných pohledů na občas trochu vyčpělé superhrdinské téma, aneb co může mezi věčnými zastánci dobra způsobit strach, nebo jen příliš silné ego. Pokud by se náhodou stalo, že jste Občanskou Válku v UKK minuli, máte jedinečnou možnost to napravit.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku