PAPER GIRLS 2

13.05.2022

Připadá mi to jako celá věčnost, co jsem četl první díl Paper Girls. Českému vydavatelství Crew se ale celou sérii podařilo vměstnat do pouhých tří knih, takže buďme rádi, protože už první kniha obsahovala opravdu vydatnou porci akce a hlavně velkých zvratů. Dneska se podíváme na druhý svazek, který přímo navazuje na závěrečný cliffhanger.

Jako vždy začnu zpravováním knihy. Dvě stě padesát stran, klasický formát, měkká vazba a v tomto případě opravdu povedená ilustrace na obálce. Cliff Chiang prostě umí a už posledně jsem ho nemohl vynachválit. Jeho kresba dokáže perfektně vystihnout atmosféru konce osmdesátých let, ale zároveň se mu daří stylově vykreslovat jak akční, tak mysteriózní stránku téhle nepředvídatelné série. A ještě si dovolím malé doporučení, ke čtení mi perfektně sedly elektronické soundtracky z klasiky Escape From New York i novější a neméně skvělé The Social Network.

V minulém díle se naše odvážné puberťačky dostaly zpět v čase až do dalekého pravěku. A přesně tady začíná příběh druhého svazku. Tedy naše hrdinky si nejsou úplně jisté, v jakém konkrétním období se nacházejí a nepomůže jim ani tajemná Wari, která se z ničeho nic objeví na scéně a to včetně luku a novorozeněte. Jak se ukazuje, mladá maminka je mimo jiné zkušená bojovnice a svůj luk nenosí jen na okrasu. Holky si poradí i s nepřekonatelnou jazykovou bariérou a s domorodkyní se jim podaří najít společnou řeč. No a aby těch ženských hrdinek nebylo málo, poblíž přistává doktorka Bransteinová, která také rozhodně nepochází ze zlatých osmdesátek, ale z budoucnosti, kde se Applí asistentka jmenuje iSir a co je důležitější, lidstvo disponuje stroji času. Jako bychom jich tu doteď měli málo. :)

Příběh opravdu skvěle navázal na první knihu a já ještě naštěstí nestačil zapomenout na tu specifickou atmosféru, kterou je tenhle komiks protkaný. Spousta pop-kulturních odkazů, stylová kresba, barevná paleta a například i oblečení hlavních postav. To všechno vás posune v čase a v tomto případě doslova. Naše teenagerky už sice nerozvážejí sousedům noviny, opět ale nejdou daleko pro peprnou nadávku. To naštěstí není to jediné, co dělá z Paper Girls dospělý komiks. Na druhou stranu je pořád dost bláznivý a k většině sci-fi prvků nemůžete přistupovat s vážností, Vaughanovi slouží spíš k různým dějovým zvratům a mají být především cool a zábavné.

Z džungle se přesouváme na úplný začátek roku 2000. Silvestrovské oslavy se mění v apokalypsu, poté co se začínají vyplňovat všechny předpovědi o takzvaném "Y2K". Malá odbočka, ale vzpomínám si, jak jsme doma ráno 1.1.2000 zapínali počítač a modlili se, aby nás nečekalo nějaké nepříjemné překvapení. Co si ale nepamatuju, je rabování, panika a obří bojoví roboti, kteří do sebe šijou pěstmi a plazmovými děly. Časové roviny se protínají a setkávají se tu postavy hned z několika vzdálených období. Nejzajímavější jsou samozřejmě dialogy mezi mladším a starším já, kdy se naše hrdinky snaží pochopit, proč se jejich život odvíjí cestou, kterou si nevysnily. Celou knihou se nese jasné poselství o ženské síle a mužské postavy (tři muži, policista, Tiffanin manžel) jsou většinou záporné, nepodstatné, nebo jen na obtíž. Není to nic, nad čím bych se pohoršoval, právě naopak, tenhle girl power element komiksu skvěle sedne.

Všechno, co jsem chválil u první knihy platí beze zbytku i tady. Celý příběh navíc čtivě odsýpá a obě poloviny knihy do sebe skvěle zapadají. Paper Girls nenabraly jen pořádnou dávku sebevědomí, ale upevnily své přátelství a možná i lásku? Uvidíme.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku