PETR KOPL - ROZHOVOR Z COMIC-CONU 2022
Kdo by neznal českého ilustrátora Petra Kopla? Vážně, kdo ho nezná? Přihlaste se! Pokud se někdo takový mezi vámi najde, tak si koukejte doplnit své znalosti. Jako autor se mimo jiné podílel na Dechberoucím Zázraku nebo Pérákovi, u kterých si troufám tvrdit, že se již stali, v našich končinách, kultovní. Svým osobitým stylem zpracoval i komiksy například o Sherlocku Holmesovi nebo Barbaru Conanovi. Spousta děl mu vyšla i v zahraničí, včetně Anglie. Je například i autorem Šteků Broka Špindíry, a mnoha dalších zábavných komiksů. Je třeba i zmínit, že své znalosti a zkušenosti se snaží předávat mladší generaci, pro kterou vytvořil první ryze českou učebnici komiksu. A samozřejmě, v neposlední řadě, byl tak hodný a přepracoval nám logo, které nyní zdobí naše stránky.
Již tradičně jste ho mohli potkat i na třetím pražském Comic-Conu, kde se, společně s dalšími autory, podepisoval, besedoval a mohli jste si zblízka prohlédnout jeho práci a případně i poklábosit. Petr Kopl nabízel i možnost si od něj nechat něco nakreslit za symbolický příspěvek na dobrou věc, čímž se oproti jiným zúčastněným vymyká. To jsme samozřejmě také využili a jako bonus jsme pro vás ukořistili i krátký rozhovor, který jsme vám tady, s Petrovým svolením, přepsali a doplnili o ukázky jeho děl.
Iron Comics: Co říkáte na letošní již třetí Comic-Con ve srovnání s minulými ročníky?
Petr Kopl: "Popravdě řečeno já to znám jen od tohoto stolu a tady to vypadá pořád stejně, pořád kreslím, jsem utahaný a dělám jak můžu, ale vždycky je to tady hrozně příjemné. Zacházejí tady se mnou jako s celebritou, takže to je naprostá paráda. Jinak nemám moc čas chodit po panelech a nějakým způsobem to tady nějak hodnotit. Mi to přijde pořád stejné, protože dělám pořád stejné věci."
Pro nás jako pro čtenáře je zajímavé tady zajít, nechat si něco podepsat, případně nakreslit a nás by zajímalo, co přináší Vám jako autorovi účast na Comic-Conu a jestli byste to doporučil nějakému svému kolegovi, který tady zatím nebyl?
"Rozhodně bych to doporučil, protože těch důvodu je spousta. V první řadě tady člověk udělá spoustu kontaktů, seznámí se s ostatními autory, porovnají si způsob své práce, zjistí, že existuje nějaká nová aplikace nebo nějaký nový program, který by měl člověk vyzkoušet. Prostě povídáme si tady o tom. Seznamujeme se s vydavateli a podobně. Proč to ale doopravdy za to stojí je, že za vámi přijde dvanáctiletý nebo patnáctiletý kluk podepsat si toho Zázraka a má plamínky v těch očích a ptá se na detaily, protože přemýšlí, co jste napsali a to je ta nejlepší a nejsladší odměna, kterou autor může dostat. To, že má čtenáře, čert vem fanoušky, ale čtenáři jsou důležití."
Nás jako recenzentský blog zajímá, zda vy třeba čtete recenze a kritiky na svá díla?
"Kdysi jsme je četl, ale teď už moc ne. Občas nějaké hodnocení přečtu, ale ono to není příliš směrodatné. Směrodatné vždycky je, jestli se to prodává a jestli vám čtenáři rozumějí. To, jestli se to někomu líbí nebo ne, není tak důležité jako to, jestli tomu čtenáři rozumějí."
Doporučil byste nám nějakého začínajícího nebo nadějného českého nebo světového kreslíře?
"Je mi to hrozně líto, ale já moc nekoukám vlevo, vpravo a musel bych se zamyslet. Jak dělám workshopy a učím děcka kreslit, tak některé z těch dětí, kdybych byl tak daleko jako oni, tak by se mi dneska v ulicích klaněli. Tahleta generace nás zase převálcuje, ale takto má být. Staří musí ustoupit těm novým a mě dává strašně velký smysl, že pořádám ty workshopy, dělám tu učebnici, předávám ty zkušenosti ve svých učebnicích, abych jim pomohl přeskočit třeba těch 30 let, kdy já jsem objevoval tyhle postupy, úplně zbytečně, to jsou objevené věci, ale já jsem si na ně musel přijít, protože mi je nikdo nechtěl sdělit. Proto jsem napsal tyhlety učebnice, takže jim nabídnu tuhle zkratku. Oni nebudou asi poslouchat a budou si chtít projít tou dlouhou cestou, ale snad někdo někdy řekne "Ten Kopl měl pravdu"."
Když adaptujete dílo jako Sherlock Holmes nebo Conan, cítíte u toho větší zodpovědnost, než když děláte scénář od nějakého českého autora nebo svůj vlastní?
"Necítím, protože neadaptuji. Je to prapodivné, ale neudělal jsem jedinou adaptaci. Protože adaptace se co nejvíce drží předlohy a když někam uhne, tak je to kvůli médiu, protože je potřeba říct některé věci nějak jinak, protože to médium má jiný jazyk. Já si s tím hraju úplně jiným způsobem. Měním pointy, měním tam i postavy, celé záplety děje a kdyby podle toho, třeba podle mého Sherlocka Holmese, chtěl udělat někdo referát ve škole, tak dostane pětku. Pes Baskervillský fakt v mém komiksu dopadne jinak, ale to je protože já jsem cholerik, já nejsem schopen se té předlohy držet, i kdybych měl to zadání. Potřebuji tu inovaci, něco nového a dát do toho jen to základní sdělení a jít od toho, to je prostě moje povaha. Jiní autoři to mají jinak, jsou tradicionalisti a dělají to úplně jiným způsobem, ale nikdo z nás to nedělá špatně. Ani jedna z těch cest není špatná, jenom je to prostě jiné. Jenom my si pak navzájem nevěříme, že ten svět toho druhého existuje."
Co říkáte na aktuální filmové adaptace Marvel a DC?
"Joo, bavím se tím, hrozně se tím bavím, je to paráda. Podle mě to jsou vysněné věci naši generace. Zvlášť v našich končinách nebylo nic, žádné komiksy a věděli jsme, akorát, že to existuje a ty sny měly větší váhu a kolikrát byly lepší, než ty komiksy, o kterých jsme snili. Já si pamatuju, jak jsem se dostal k německy psanému Spider-Manovi, kde se poprvé setkával s padouchem, který ovládá ty tři opice a svedli souboj na nějakém hřišti, a protože já jsem neuměl německy jako děcko, tak jsem si ty bubliny doplňoval sám. Pak jsem si to po letech přečetl, když už jsem německy uměl a zjistil jsem, že já jsem to napsal líp, že ta fantazie byla mnohem lepší. To se podle mě děje teď v těch filmech, tam se plní ty naše přání těch snů."
A nakonec jestli byste se námi podělil o to, co v nejbližší době chystáte?
"V nejbližší době chytám pátou Morganku a chceme vydat Conana, který vyšel v ábíčku, souborně a doplněného. Teďka momentálně pracujeme na třetí sezóně Zázraka, který vychází v ábíčku, na tom pracujeme průběžně a průběžně to odevzdávám, další potom Cesta kolem světa za 80 dní. Takže já myslím, že toho je celkem dost. Potom se chystají věci, o kterých se zatím nesmí mluvit, protože je to tak křehké, že se bojím, že to odfouknu, takže o tom radši nebudu mluvit."
Petrovi za přátelský a milý rozhovor i za naše logo ještě jednou moc děkujeme, přejeme hodně dalších úspěchů v osobním i komiksovém životě a těšíme se na další případné setkání.
Filip a Petr
Sledovat nás můžete na našem facebooku