POSLEDNÍ DETEKTIV: VYKOUPENÍ
"Bábo pusť v televizi tu dedektivku." Možná jste i vy jako děti u vašich prarodičů slýchávali podobné větičky. Doby se však kvapem posouvají kupředu a já jako děda budu chtít dedektivky do VR nebo něčeho podobného. Aktuálně si však bohatě vystačím s komiksovým zpracováním a navíc pokud je to zkombinované se sci-fi tématikou, tak po tom vyloženě bažím.
Poslední detektiv: Vykoupení byl takovým menším překvapením pro předplatitele aktuálního taháku nakladatelství Mighty Boys s názvem Tulák. Peter Dinklage by byl pyšný, jelikož se jedná opravdu o kraťas, který má 80 stran. Kniha vyšla opět ve dvou variantách, klasické a sběratelské, která se liší odstínem přední strany a má navíc opět i přebal a pod ním odlišnou kresbu titulní strany. O scénář se postaral Chilan Claudio Alvarez a o kresbu Brazilec Geraldo Borges a zřejmě i proto se i děj odehrává v Jižní Americe.
Nacházíme se v budoucnosti v místě zvaném Nová Amazonie. Záhadným způsobem se začínají kupit oběti otrávené drogou vyrobenou z vitria a vše ukazuje na spojitost s dvacet let starými vraždami. Vrah známý jako Black Joao je zpět, což si žádá i návrat tehdejšího vyšetřovatele Santose, kterému tento případ ukončil kariéru, a ruku.. jo a taky nohu.. a parťačku, no a kdo ví o co ještě přišel. Nicméně je zpět, aby tomu přišel konečně na kloub. Z opovrhovaného uprchlíka se stala jediná možnost na vyřešení případu. Takže pokud i vy máte nějaký ten vroubek nebo o sobě pochybujete, nezoufejte, přijde doba, kdy vás bude potřeba.
Santos se svými umělými končetinami dostává i novou umělou parťačku. Sice si ji nemusí nafukovat, protože je robotická, ale za to pořádně otravná. Možná, že by radši tu nafukovací. Pak už to jde všechno šup šup, tu dealer, tam střelba, tam zase vybuchující puberťačka na záchodcích i splynutí s robotem (přesnější vysvětlení k této věci vám nedodám). Vypadá to i na menší spiknutí, jak to je ale doopravdy a kdo za tím vším vlastně stojí, si dovolím nechat pro sebe.
Děj knihy svižně ubíhá, čemuž se nedá divit vzhledem k celkové délce. Líbila se mi myšlenka, že se lidé honí za falešným úspěchem a euforií, což jim na moment poskytla ta droga, ale nakonec ten týden blaženosti je stál nejvyšší cenu. Aneb rychle nabyl, rychle pozbyl. Ne vždy má smysl obětovat vše pro tak málo. Byť teda ne všichni v komiksu si tuto drogu brali dobrovolně. Děj je doplněn novinovými vsuvkami, které čtenáře pomohou lépe dostat do obrazu hlavní problematiky, kterou je všudypřítomný kov vitrium. Kresba je chvalitebná a vyobrazení akčních scén je zábavné, ale k dokonalosti tomu něco chybí. Námět se mi zamlouval od samého začátku, ale trochu mě mrzelo spousta cliché a mdlé dialogy, na které jsme zvyklí spíše ze superhrdinských komiksů. Suma sumárum není to špatná jednohubka, která na malý moment zabaví, ale všechny ostatní komiksy od nakladatelství Mighty Boys jsou o úroveň výš co do příběhu i kresby. Co si ale zachovává kvalitu, je překlad a celkové zpracování knihy.
Filip
Sledovat nás můžete na našem facebooku