PUNISHER MAX 1: KINGPIN
Taky si občas říkáte, jaké by to asi bylo, vzít zákon do svých rukou a nakopat zadek několika vrahům, gangsterům, pedofilním kněžím nebo majitelům televizních stanic zaměstnávající sami sebe jako moderátora a herce? Že ne? No já taky ne, ale byla by to zajímavá představa.
Jakožto velký fanoušek série Punisher MAX v podání scénáristy Gartha Ennise jsem byl velmi zvědavý, byť mírně na pochybách, jakým způsobem se s Punisherem vypořádal Jason Aaron. Na druhou stranu kdo jiný by měl žezlo po Ennisovi převzít než autor fenomenálních Skalpů?
Kresby se chopil již Punisherem políbený Steve Dillon, takže jsem alespoň věděl, co můžu očekávat, tedy jednoduchou kresbu, která neurazí s typickým vyobrazením obličejů všech postav téměř stejným způsobem.
Komiks parádně zapadl do poličky hned vedle původní série, jelikož rozměry i přebal si zachovaly svůj formát, pouze hřbet je na první pohled odlišný, což je v případě nové série pochopitelné.
Vybaven airsoftovou pistolí pro navození atmosféry jsem se pustil do čtení. Ihned na první straně na mě vystříkla krev a salva nadávek, takže za mě dobrý začátek. Brutalit i vulgarismů přibývalo a začala se rýsovat tradiční punisherovská zápletka ve stylu "Musíme se Punishera zbavit, nebo se on zbaví nás.", ach jo.
Následný Fiskův velkolepý nástup však zachránil situaci a vypadalo to, že se blýská na lepší časy. Postupné formování Wilsona Fiska do role Kingpina ve spojitosti s Punisherem fungovalo kurevsky dobře. Nakažen nadávkami objevujícími se v téměř každé bublině jsem byl zvědav, jak se bude plán na zbavení se lebkou vyzdobeného antihrdiny vyvíjet.
Frank Castle zmaten jako slepá lesba na rybím trhu se v tom všem snažil marně zorientovat a zatímco se potýkal s amišským nájemným vrahem vybaveným kladivem a párem koní, tak Kingpinova moc sílila. Krom vycvičených koní mi nebyl upřen ani pohled na další zvířectvo, a to konkrétně několik, bohužel i svěšených, koz.
Morbidní zakončení a ostatně celkové pojetí komiksu není pro slabší povahy. Brutality povznesl Aaron na další úroveň a rozhodně neudělal ostudu Ennisově sérii, ba naopak. Překvapilo mě odlišné pojetí komiksu oproti klasikám s Punisherem, jelikož Frank zaneprázdněn náboženským fanatikem zaseknutým někde v 18. století je zde odsunut na druhou kolej a vše zásadní zde odmaká hlavní záporák. V knize je sice uzavřená jedna část příběhu, ale autoři otevřeným koncem vyloženě vybízejí čtenáře ke koupi dalšího dílu, který bude opět s přívlastkem tentokráte jiného padoucha.
Filip fén k vašim službám!
Sledovat nás můžete na našem facebooku