SANDMAN 2: DOMEČEK PRO PANENKY
Sandman rozhodně nepatří mezi novinky na českém knižním trhu, však už postupně vyšel ve dvou variantách a aktuálně je v obchodech k dispozici novější barevná verze. Tohle komiksové opus magnum Neila Gaimena se letos dočkalo své seriálové adaptace, a tak jsme se rozhodli, že se k slavné sérii po delší době ještě vrátíme. První kniha s podtitulem Preludia a nokturna si od nás odnesla velmi kladné hodnocení a já myslím, že bychom se v případě Domečku pro panenky také nemuseli držet při zemi, to už ale trochu předbíhám.
Zpracování knihy bych označil za standardní, ale i přes to vám sandmanovská série bude zdobit knihovničku. Plně barevný paperback se stylovou a jasně zapamatovatelnou obálkou prostě jen tak nezapadne. Více než 250 stránek komiksu je lemováno předmluvou Cliva Barkera a samozřejmě i spoustou informací o slavném autorovi a jeho díle. Takže ano, za doporučených 589 korun komiks nepatří mezi nejlevnější, ale na druhou stranu tohle dílo si už stačilo získat status klasiky.
V prologu sledujeme dávný příběh o ženě, která se zamilovala do pána snů a ten ji chtěl svou lásku opětovat, bohužel jim ale nebylo přáno. Tragický příběh vykládá člen kmene svému vnukovi, stejně jako ho on sám dříve slyšel od svého strýce. To, co by se mohlo zdát vytržené z kontextu, se rychle ukazuje jako Gaimanova úžasná schopnost navodit atmosféru a ukázat nám jak komplikované a nečernobílé jsou osudy jeho postav, v tomto případě samotného Sandmana. On ale není hlavní postavou knihy, spíše jakýmsi průvodcem, který na pozadí všech příběhů hledá zatoulané noční můry.
Jednou z nočních můr je i Korinťan, který nám hned několikrát předvede svou bezcitnou brutalitu a jeho záliba v oddělování očí od zbytku hlavy přinese i pár děsivých výjevů, ale opět za tím nevidím Gaimanovu potřebu nás šokovat.
Tou ústřední postavou je tedy mladá Rose, která se snaží najít ztraceného bratra a během toho naráží na tajemného staříka Gilberta, který ji v nesnázi podá pomocnou ruku. Spolu pak souhrou okolností dostanou na "Obilninovou konferenci", za kterou se ale skrývá mnohem bizarnější akce. A jestli vám tohle všechno připadá povědomé, jistě je to pro to, že už jste na Netflixu viděli seriál. :)
Vrcholem celé knihy (a zároveň první řady seriálu) je pro mě krátká ale epická povídka s názvem Miláčci štěstěny, ve které se Sandman prostřednictvím své sestry rozhodne prokázat službu mladému štamgastovi Hobovi Gadlingovi, který se v rámci hospodského tlachání sebevědomě rozhodne nikdy nezemřít. Sandman tak zároveň získává jedinečnou možnost každých sto let vyslechnout životní příběh jednoho "běžného" člověka a jeho upřímný pohled na měnící se svět, nebo minimálně domovskou Anglii. Stejně jako úvodní Prolog nám i Miláčci štěstěny ukazují trochu jiný pohled na Sandmana, který ve své věčnosti občas musí opustit komfortní zónu nestranného pozorovatele a vládce snů.
Tempo vyprávění a kresba se neustále mění, ale perfektní atmosféra Gaimanova snového universa zůstává. Sandman není žádná jednohubka, jeho svět je promyšlený a osudy jednotlivých postav důmyslně propojené. Na druhou stranu jsou příběhy čtivé, a i když rozhodně nepatřím mezi fanoušky "duchařiny" v komiksech, tuhle knihu jsem zhltal snad ještě rychleji než Preludia a nokturna. Hodnocením tedy s přehledem zůstane na té nejvyšší příčce.
Petr
Sledovat nás můžete na našem facebooku