SMLOUVA S BOHEM

10.02.2025

Tu a tam člověk spatří, že dostal nějaký komiks cenu Willa Eisnera, což je takový oscar mezi bublinovou literaturou. Kdo ale vlastně byl ten Will Eisner? Českému čtenáři se jeho děl zatím moc nedostalo, nicméně je považován za průkopníka komiksu.

Smlouva s Bohem je jeho přelomovým dílem a je až k neuvěření, že u nás vyšla až teď. Původně komiksový román vyšel už v roce 1978, kdy bylo Eisnerovi již 61 let, nicméně ještě chvíli trvalo, než se mu dostalo zadostiučinění. Černobílý a více než pěti set stránkový komiks vyšel v pevné vazbě a obsahuje celou trilogii, do které patří Smlouva s Bohem, Životní síla a Dropsie Avenue. V každé z nich je dále několik kratších příběhů, které povětšinou spojuje stejný činžák. Před samotným začátkem se s námi autor podělil v několika stránkové předmluvě o své pocity a inspirace pro napsání knihy.

Frimme Hersh je hodný a slušný žid sloužící synagoze v New Yorku. Každému pomáhá a všichni jej mají rádi a respektují jej. Koná dobro, protože věří, že je Bůh spravedlivý a bude mu tedy ze strany nejvyššího taky přáno. Na kus kamene kdysi sepsal smlouvu s Bohem a do poslední čárky se jí drží. Ale najednou mu umře dcera. Frimme nechápe, jak mu to mohl Bůh udělat a dosti důrazně od plic mu do nebe sdělí svůj názor. Změní vizáž, začne lhát a obchodovat s nemovitostmi a dokonale se mu daří. Ale v hloubi duše ho to nenaplňovalo, a tak si nechal třemi starci ze synagogy sepsat novou smlouvu s Bohem. Znovu chtěl být dobročinný a třeba se i oženit a mít dceru. Nestihl se z nové smlouvy však radovat dlouho. Život ani Bůh, věříte-li v něj, prostě nebývá spravedlivý.

Například povídka Pouliční zpěvák v sobě trochu spravedlnosti měla, a tak se to střídá. Nebudu rozebírat všechny příběhy, u některých to už udělal v předmluvě sám Will Eisner. Každý je trochu jiný, ale mají společné rysy. Všechny se do jisté míry dotýkají vážných témat a čtenáře nutí se zamyslet. Mě nejvíce zaujala a bavila hned ta první, dle které se jmenuje celá kniha. V knize je dokonale nahlíženo na nejrůznější lidské povahy, které se Eisnerovi podařilo dokonale vystihnout i na pár stránkách s trochou textu, to chce už mít trochu literárního umu. Nevěra, chtíč, zoufalství, ale i naděje a laskavost, je zde takřka vše, s čím se u běžných lidí můžete setkat. Kresba je poměrně jednoduchá, ale účelná a pěkná, chvílemi působí lehce karikaturně, což jen umocňuje pocit z jednotlivých lidí a jejich povah.

Autor do díla jednoznačně vtiskl kus sebe a svých zážitků, které jsou z různých soudků. Humorné chvíle propojené s těmi smutnými, ostatně jako je život sám. I když těch smutnějších je většina. Příběhy jsou sice vypravovány docela jednoduchým a přímočarým způsobem, ale ono je to vlastně dobře. Nepůsobí sice moderně, což vzhledem k době vzniku ani není, ale tady jde o autorem předané myšlenky nám čtenářům. Dílo se povedlo náramně a i v dnešní době má rozhodně co nabídnout a každý si z něj něco vezme. Je jen k neuvěření, že u nás vyšlo až teď. Komiks hoden Eisnerovy ceny. :)

Filip


Komiks se v roce 2024 dostal do naší TOP 6 a získal od nás ocenění.


Sledovat nás můžete na našem facebooku