TEXASKÝ JACK
Moc dobře se mi dneska nevstávalo. Včera v noci jsem otevřel Texaského Jacka, že si dám pár stránek před spaním. Nejenom, že jsem ho celého přečetl, ale rozsvícená lampička probudila přítelkyni, kterou asi strašně rajcuje, když otáčím stránky knihy. Ale nebojte se, je to tady, mám pro vás naprosto čerstvou, žádnými okolnostmi neovlivněnou, recenzi.
Nedávno jsme se na našem blogu podívali na zoubek komiksu Sykes, ten si odnesl vysoké hodnocení a spoustu pochval. Formát a zpracování Texaského Jacka je na prakticky stejné úrovni, však taky obě knihy můžete společně zasunout do luxusního pouzdra. Ale proč byste to dělali? No protože děj dnes recenzovaného komiksu se odehrává právě mezi událostmi popsanými v Sykesovi. Takže zpět ke zpracování. Opět vás tedy čeká krásný velký formát, pevné desky a k tomu všemu tahle westernová jízda narostla do šířky. Přes sto dvacet stran už by mohlo uspokojit i těch pár rejpalů, jako je můj redakční kolega Filip.
Hrstka bohatých baronů by ráda získala absolutní moc nad půdou Wyomingu a zabrala pozemky prostých vesničanů. Ne úplně jednohlasně se rozhodnou využít služeb nechvalně proslulého Gunsmoka a jeho bandy. Tihle desperáti se bez špetky lítosti okamžitě chopí své příležitosti a osadníkům předvedou hotový teror. Jatka se pak ještě nečekaně završí a jediný z baronů, který přežije je Archie Roy Passendale, který celou akci zosnoval s vidinou stát se guvernérem. Situace ve Wyomingu neustále eskaluje a je potřeba najít někoho, kdo by se Gunsmokovi a jeho bandě postavil.
Vládu nenapadne nic pošetilejšího, než najmout Texaského Jacka. Slavného kovboje, který vystupuje se svou cirkusovou show. Ano, taky jsem si vzpomněl na Život brouka. Jacka a jeho kolegy z manéže předchází pověst slovutných zastánců zákona, ale skutečnost je bohužel trochu jinde. Slavný pistolník má sice perfektní mušku, obvyklým cílem jsou však bohužel talíře a ne hlavy desperátů. To, že jsou jeho příběhy smyšlené, ale nic nemění na tom, že se s trojicí svých kumpánů vydává na strastiplnou cestu s cílem zajmout, nebo odstranit Gunsmoka a jeho bandu. My díky tomu sledujeme čtyři "profesionální kovboje", kteří nesmí vypadnout z role a srovnat se s nástrahami divokého západu.
Znovu musím pochválit krásnou kresbu, která perfektně vystihuje "romantickou" představu divokého západu. V příběhu tentokrát nechybí ani slušná porce humoru a scénárista Pierre Dubois opět dokazuje, že umí budovat napětí a občas čtenáře bezelstně překvapit. Máme tady o něco víc prostoru k seznámení s jednotlivými hrdiny, než v předchozím Sykesovi. Srovnávání obou komiksů ale nemá smysl a nejlepší varianta je pořídit si oba. Pokud by mi ale Gunsmoke mířil na hlavu a já bych musel volit, beru Texaského Jacka. I tak by mě asi stejně zastřelil....
Po skvělém Sykesovi jsem se na Texaského Jacka opravdu těšil. A bylo na co, protože Pierre Dubois společně s Dimitri Armandem v téhle dvojici komiksů vytvořili čtivou a krásnou vizi divokého západu.
Petr
Sledovat nás můžete na našem facebooku