THORGAL - BARBAR OMNIBUS 24-29
Letitá komiksová série, jejíž první díl vyšel před více než čtyřiceti lety se na našem trhu dočkala hned několika různých vydání a pro mnohé čtenáře v tom pomalu začínal být zmatek. Dnes recenzovaný omnibus v sobě obsáhl rovnou šest alb, která vycházela v letech 1999 až 2006.
Jedná se o opravdu pěkně zpracovanou knihu. Luxusní velkoformátový komiks v pevných deskách je tištěný na kvalitním papíře. Skoro dvě stě devadesát stran pak představuje slušný špalek a určitě bych v něm uvítal i všitou záložku, bez které se bohužel musíme obejít. Každopádně, tohle je už druhé podobné souborové vydání, to první vyšlo u Egmontu před zhruba třemi lety, obsahovalo předchozích šest alb a na první pohled mělo například o dost nižší gramáž papíru a kniha tak byla podstatně tenčí. Dost už ale ke zpracování, pojďme se raději podívat, jak se Thorgal vypořádává se svým osudem.
Příběh samozřejmě navazuje na předchozí děj, ale i bez hlubší znalosti Thorgala jsem od začátku nebyl nijak ztracený a postupně jsem poznával jednotlivé postavy a jejich zasazení v tomhle kultovním komiksovém opusu. Samozřejmě mě hned zaujala krásná a atmosférická kresba Grzegorze Rosińskiho, který mě, stejně jako scénárista Jean Van Hamme, poměrně nedávno uhranul v Šninklově veliké moci. Zpět ale k Thorgalovi. V úvodním sešitu s názvem Arachnea se Thorgal dostává na tajemný ostrov uprostřed neprostupné mlhy. Místní občané nejsou z nového návštěvníka nadšeni a považují ho za jakéhosi démona. Rychle se ukáže, kdo, nebo možná spíše co, za chováním obyvatel stojí a na Thorgala samozřejmě čeká velká výzva, ve které bude muset prokázat nejen svou obratnost, ale také důvtip. Doufám, že se mi podařilo vám nic podstatného nevyspoilovat, u popisu padesátistránkové povídky je to totiž trochu problém.
Překvapuje mě, jak se i čtyřiadvacátý příběh může držet stále tak vysoko. Pěkně vystavěná zápletka, spousta akčních scén i zajímavých dialogů. Navíc je to celé tak úžasně čtivé, že mě ani v nejmenším neodrazovala poměrně velká míra textu, typická pro evropskou tvorbu. Nebudu vám podrobně rozepisovat jednotlivé příběhy, ale věřte, že Thorgal je velmi zajímavá ústřední postava. Je o dost jiný, než například přímočařejší a trochu neohrabaný Conan a způsob, jakým se odvážně potýká se zdánlivě beznadějnými situacemi, bývá často méně předvídatelný. Zároveň je tento drsný vikingský svět perfektně vykreslen a Jean Van Hamme, společně s Grzegorzem Rosińskim předvádějí i po těch desítkách let skvělou práci. Navíc, jak jsem psal výše, nejsem znalec Thorgala a z dřívějších dílů jsem nepřečetl ani polovinu, nicméně mi děj nepřipadal ani trochu vytržený z kontextu, takže do téhle série není problém naskočit, třeba rovnou touto knihou, i když by to asi byla trochu škoda.
Já jsem se během čtení ani chvíli nenudil a i když se těch dvě stě devadesát stránek nemusí zdát moc, rozhodně se nejedná o žádnou jednohubku. Svět Thorgala se vyvíjí a jeho putovaní pokračuje, ale každý z příběhů má svou vlastní zápletku a pointu a tak je dobré celou knihu postupně dávkovat. Moje hlavní a asi jediná výtka tak směřuje k vydání, ne k tomu aktuálnímu, protože to je asi nejlepší dostupné a kéž bychom se postupně dočkali kompletního Thorgala v této kvalitě. Sám vlastním několik starších dílů a předchozí omnibus a je to, jak se tak říká: "Každý pes, jiná ves." Celkově to ale nebude mít zásadní vliv na mé hodnocení,
Všichni komiksoví fanoušci severské fantasy už určitě mají Thorgala doma, takže na koho by mělo směřovat moje doporučení? Asi na všechny ostatní, protože jen když se bude knize dařit, můžeme se dočkat i zbytku série v tomhle luxusním provedení.
Petr
Sledovat nás můžete na našem facebooku