ZAKLÍNAČ

10.01.2025

Toss a bitcoin to your Witcher! Aneb jak uvést komiks se Zaklínačem v digitální verzi. Ale napřed si dáme lekci z historie.

Rok 2003 byl bohatý na zajímavé události. Klaus se stal prezidentem, uhynula ovce Dolly, havaroval raketoplán Columbia, Pavel Nedvěd získal Zlatý míč, Zimbabwe vystoupilo z Commonwealthu a něco zásadního se podařilo i české literární scéně ve spojení s Polskou republikou. Pokud si vzpomenu na sebe, tak já, jakožto školou povinný, jsem v té době znal Poláky snad hlavně díky Krówkám a kukuřičným křupkám, které mi mamka vozila z targowiska. Nyní jsem už starší, a proto vím, že jsou Poláci známí i pro svou posypovou sůl v chipsech, zářící madam Curie, koňské tažení proti tankům, levný benzín, low cost lety z Katowic, ale hlavně díky nesmrtelnému fenoménu jménem Wiedzmin, tedy Witcher nebo chcete-li Zaklínač.

Andrzej Sapkowski dal světu poznat svůj výtvor již v roce 1986, ale jeho złotá éra měla teprve nastat. Sérií fantasy knih to počalo, následovaly seriály, a to nejen ten zmrvený od Netflixu se svými dryádami z Brooklynu, ale i originál polský seroš. Doslova díru do světa udělaly videohry, u kterých je již velkolepě očekávan čtvrtý díl v hlavní roli s Cirillou. Vzpomenu i kamaráda, který pojmenoval svého korpulentního buldočka Geralt. Zde jsme ale na komiksovém webu, takže nesmíme opomenout i množství komiksů, které s tématikou vědmáka vyšly, dokonce se dostal i do japonské mangy. Málokdo ale možná ví, že dávno před těmi hojně známými vyšel jeden komiks i v podání českého kreslíře, a to právě v roce 2003.

Komiks nese jednoduše název Zaklínač a k dispozici je pouze v digitální podobě. Nicméně nelekejte se, vyšel sice digitálně, ale je nakreslen poctivě ručně na papír, což lze vidět i na ukázkách ve článku. Zároveň nečekejte žádnou sáhodlouhou nudírnu, nýbrž 40stránkovou jednohubku, jejíž kvalita barev závisí na kvalitě vašeho monitoru. Temnější kresba sluší Zaklínači jako Yennefer negližé. Kreslíř Luděk Pospíšil má v rámci komiksu za sebou převážně publikace ve fanzinu s názvem Origami, který vydával a sám do něj i přispíval mikrobiolog a básník Dittmar Chmelař. Své počátky má s Origami spojené i tehdy neznámý Petr Kopl, kterého již zajisté všichni znáte, mimo jiné i jako autora našeho loga. Pospíšil inspirovaný Sapkowského dílem se postaral o unikátní český komiks se zaklínačskou tématikou, který posvětil samotný otec Zaklínače.

V ději se společně s Geraltem vydáme na jeho věrné herce do Wyzimy. Hned se dozvídáme, že je hospoda poloprázdná, jako u nás po zvýšení spotřební daně na pivo. Zaklínač je zde však chtěný jako sparťan v baníkovském kotli. Na rozdíl od něj se Geralt umí prát, a tak hospodské osazenstvo nedopadne dobře. Nezaujatý soudce by to považoval za nutnou sebeobranu. No krvák hned od prvních stran, co vám budu povídat. Zaklínač si rovnou i vyzkouší schopnost používat svá znamení a oblbne tak dobové měšťáky, kteří jej ochotně dovedou k purkrabímu. Po něm chce zaklínač samozřejmě kšeft, jak taky jinak. Z incestního královského dítěte ve stylu Sweet Home Alabama totiž vyrostla striga, která terorizuje Wyzimu jako kvasinková infekce tým středoškolských roztleskávaček. Problém je, že král chce strigu odčarovat, a ne zabít. No, Geralt to nebude mít jednoduché, ale za tu odměnu to stojí. Kdo jiný by to taky měl zvládnout, že? Zda se ji rozhodne odčarovat, nebo odkrouhnout, vám už spoilovat nechci. Příběh je to ale povedený, to se musí nechat.

Komiks je již více než 20 let starý a většina z vás o něm možná neměla ani potuchy, a proto je fajn, že je zde snaha jej oprášit a opět dostat mezi lidi. Což je v aktuální době správné načasování, vzhledem k neustále zvyšujícímu se zájmu o bublinovou literaturu. Jediná škoda je, že jej nelze třímat v tištěné podobě, ale třeba se někdy v budoucnu dočkáme a doplníme si mimo virtuální i tu fyzickou. Komiks v podání kreslíře používajícího zkrácené jméno LUPO se mi líbil více, než některé "modernější" a novější komiksy s Geraltem z Rivie a jsem rád, že se ke mě dostal.

Komiks je možné v digitální podobě koupit na stránkách Origami nebo kontaktováním vydavatele na emailové adrese mikromedia@seznam.cz.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku